آتئیسم | برنامه پرگار تلویزیون بی بی سی فارسی

جان شلنبرگ فیلسوف معاصر می گوید اگر خدایی وجود داشت خداناباوران را بیشتر دوست می داشت چرا که قوایی که به آن ها داده را به کار می برند تا در مورد او موشکافی کنند و پرسش در مورد او را تا حد انکار وجودش جدی می گیرند. اما خداناباوری همیشه نتیجه به کارگیری قوایی نیست که خداباوران معتقدند منشاء الهی دارد. نتیجه ی شرایط زیست و عوامل سیاسی نیز هست. نظر سنجی های جدید نشان می دهد شمار کسانی که می گویند به وجود خدا باور ندارند رو به افزایش است. در ایران و افغانستان امکان چنین نظرسنجی هایی دشوار است اما امکانات ارتباطی جدید باعث شده خداناباوران عقایدشان را صریح تر بیان کنند. ولی آیا خداناباوری در میان جوانان عاصی بیشتر ناشی از گریز از دین به ویژه دین رسمی نیست و آیا آنچه که گسترش خداناباوری خوانده می شود بخشی از روندی نیست که به تنوع اشکال دینداری نیز انجامیده است؟ در بحث روز شنبه این موضوع را با مهمان های این هفته در میان می گذاریم.

 

 

 

3 thoughts on “آتئیسم | برنامه پرگار تلویزیون بی بی سی فارسی

 1. hamid reza

  چقدر برنامه آموزنده و تازه ای بود . این موضوع مسئله ذهنی من و خیلی های دیگه ست . دئیسم و آتئییسم برام فوق العاده جالب بود . ممنون بابت روشنگری و موضوع گفتگو وتحقیق خوبتون . من دانشجوی دکترای عمرانم ولی واقعا در مسئله دینی و مذهب و شناخت خداوند بیسوادم . آقای کریمی عزیز سپاس فراوان
  حمید از گرگان

 2. اردلان

  من متأسفانه نتونستم برنامه رو در تلویزیون کامل ببینم. بدنبال نسخه پادکستیش در سایتهای فیلترنشده هستم.آقا عرفان میتونید کمکی بکنید؟

  • Erfan Kasraie Post author

   درود بسیار
   بله در کانال تلگرام
   thermophil
   نسخه پادکست این برنامه را خواهید یافت اردلان عزیز

Leave a Reply